تاثیر عرق نعنا در طب سنتی شهر یزد

گیاهان کاملا مشابه هستند نعناع (نام گیاه شناسی Mentha) به صورت عمودی، حتی تا 120 سانتی متر، با برگ های کوچک و چروکیده و خوشه هایی از گل های صورتی یا آبی رشد می کند.

از طرف دیگر، عرق نعنا عمده ترکیبی بین Mentha aquatica و Mentha spicataha است برگ های آن درازتر و دندانه دارتر، با اندکی رو به پایین و کمی بزرگتر از نعنا است گلهای آن بنفش است و عمدتاً به صورت کوهنوردی رشد می کند.

با این حال، مهم ترین تفاوت بین این دو گیاه، منتول است در واقع نعناع حاوی منتول نیست، یا بهتر است بگوییم، حاوی منتول بسیار کمی است، در حالی که نعناع حاوی حدود 40 درصد است به همین دلیل است که ما مدیون خاصیت با طراوت معمولی آن هستیم.

اما همچنین وجود کاروون، یک ماده گیاهی که به طور گسترده در عطرها و طعم دهنده ها استفاده می شود، آن را به خصوص معطر و تازه می کند.

نعناع طعم و بوی لطیف‌تر و شیرین‌تری دارد، در حالی که نعناع طعم و بوی تعیین‌کننده‌تری دارد، دقیقاً به دلیل وجود منتول و سایر مواد مانند پولگون، پینن و منتون

همچنین در آشپزخانه موارد استفاده متفاوت است: نعناع برای غذاهای خوش طعم، در سالاد میوه یا در ماست به دلیل طعم لطیف تر آن ترجیح داده می شود، در حالی که نعناع فلفلی برای شیرینی ها یا همراه با غذاهای خوشمزه تر مانند غذاهایی که بر اساس گوشت بره است، ترجیح داده می شود.

نگاه عمیق ما به نعناع را بررسی کنید ترکیب درشت مغذی نعناع دارای پروتئین کم، چربی کم و مقدار بسیار کم کربوهیدرات است در عوض، وجود آب فراوان است.

در میان عناصر کمیاب، نعناع دارای ترکیبی غنی از آهن، کلسیم و پتاسیم و سایر املاح معدنی است علاوه بر این، دارای مجموعه کاملی از ویتامین های B، ویتامین C، پروویتامین A و فولات در غلظت های بسیار بالا است.

همچنین دارای سطح خوبی از فیبر گیاهی است چارچوب لیپیدی از اسیدهای چرب با کیفیت بالا، یعنی اسید اولئیک (امگا-9) و اسید لینولنیک (امگا-3) تشکیل شده است.

با تجزیه و تحلیل ترکیبات و مواد موثره نعناع مشخص می شود که در برگ ها و سر گل های گیاه اندام هایی به نام کرک های ترشحی وجود دارد که ماده مسئول بوی و طعم معطر معمولی آن جمع آوری شده است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.