شال یلدایی در اتریش با افزایش دما آتش می گیرد

از آنجایی که حجاب شال که بسیاری از زنان مسلمان بر سر دارند در کلان شهرهای جهانی به طور فزاینده ای قابل مشاهده است، به طور فزاینده ای سیاسی شده است بسیاری از مردم با تعجب می آموزند که شال یلدایی به معنای پوشش سر در هیچ جای قرآن نیامده است.

در جایی که از آن استفاده می شود،که برای جدا کردن همسران حضرت محمد از ملاقات کنندگان است به طور کلی، حجاب برای توصیف رفتار متواضعانه به کار می رود و قرآن واقعاً عفت در پوشش را برای مردان و زنان تجویز کرده است.

شال که عمدتاً با اسلام مرتبط است، به دلایل فرهنگی، مذهبی و عمل‌گرایانه در نقاط مختلف جهان رایج بوده است رواج پوشاندن سر در جوامع یهودی، مسیحی و هندو متداول بوده است، اما هرگز به اندازه ای که از قرن نوزدهم در زمینه مسلمانان انجام شده است.

در مصر، در دوران استعمار بریتانیا، حجاب بحث برانگیز بود لرد کرومر، کنسول بریتانیا در نیمه دوم قرن نوزدهم، از بی حجابی زنان مسلمان حمایت کرد که آن را بهبود زندگی آنها می دانست در حالی که به شدت با حق رای در خانه مخالف بود.

شال

لیلا احمد در کتاب «زنان و جنسیت در اسلام» توضیح می‌دهد که زنان مصری دیدگاه‌های بسیار متنوع‌تر و ظریف‌تری در مورد شال داشتند در حالی که برخی مانند هدی شعراوی، بنیانگذار اتحادیه فمینیست مصر، شال را رد کردند و بی‌حجاب‌های عمومی برگزار کردند.

مانند ملک هیفنی نصیف، موضع معتدل تری اتخاذ کرد که زنان باید بتوانند خودشان تصمیم بگیرند که سر خود را بپوشانند یا خیر کسانی مانند زینب غزالی، معاصر آنها و یکی از رهبران جنبش اسلام گرا در مصر نیز بودند که معتقد بودند شال باید اجباری باشد.

شال یک تجربه زیسته پر از تضادها و معانی متعدد است سلسله پهلوی در ایران تا دهه 1970 زنده ماند، اما حکومت شاهان با مخالفت های گسترده ای روبرو شد پهلوی ها فاسد، از نظر سیاسی سرکوبگر و در هزینه ها و سبک زندگی خود تجملاتی بودند.

زنان ایرانی به نشانه اعتراض مدنی حجاب را پذیرفتند این یکی از بسیاری از لحظات تاریخ است که حجاب به عنوان نماد مقاومت به کار گرفته شد همان‌طور که هما هودفر می‌نویسد، حجاب تجربه‌ای زیست‌شده و سرشار از تضادها و معانی متعدد است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.