محلول ضدعفونی کننده نانو غیر الکلی ید دار

ابتدا به صورت کلی به تاریخچه پیدایش محلول های ضدعفونی کننده میپردازیم و بعد از آن خواص جادویی محلول ضدعفونی کننده نانو را شرح میدهیم:

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

در حدود 5000 سال قبل از میلاد، سفید کننده به عنوان عاملی برای سفید کردن لباس ها توسط مصریان استفاده می شد. در سال 1862، لویی پاستور شیمیدان و زیست شناس مشهور فرانسوی ثابت کرد که باکتری ها فقط می توانند از سلول های باکتریایی تکامل یابند و نه از مواد بی جان. این شیمیدان بزرگ روشهای ضدعفونی، استریل و عقیم سازی و پاستوریزه کردن را توسعه داد و به نوعی پیشگام در این عرصه بود.

امروزه محلول های ضد عفونی کننده در انواع مختلف موجود است. در زیر به دسته ای از آن ها با نام محلول های ضدعفونی کننده نانو که بدون الکل و ید دار میباشد اشاره میکنیم:

در ساختار شیمیایی آن ها به جای الکل ترکیبات آمونیوم کواترنر را شاهد هستیم.

این دسته از محلول ها یک ضدعفونی کننده چند منظوره با فرمولاسیون وسیع برای تمامی سطوح میباشد که برای ضدعفونی نقطه یا سطوحی که نیاز به اسپری یا پاک کردن دارد مناسب می باشد. نکته دیگر وجود ذرات نانو در آن است که اثر پاک کنندگی آن را چند برابر میکند و در مبارزه با ویروس ها مخصوصا کرونا نقش عمده ای ایفا میکند.

از دیگر نقاط ضعف محلول های ضدعفونی کننده الکلی این است که انواع الکلی نمیتواند تمام میکروب ها را از بین ببرد و خاصیت پاک کنندگی آن با درصد الکل به کار رفته شده در آن رابطه مستقیم دارد. به عبارتی دیگر محلول های حاوی الکل بیشتر از 60% تاثیر گذاری بالاتری در برابر میکروب ها دارد ولی باید توجه داشت نمیتواند تمامی میکروب ها را از بین ببرد. از دیگر نقاط منفی میتوان به خاصیت اشتعال زائی آن اشاره کرد.

پس نتیجه میگیریم ضد عفونی کننده های غیر الکلی به الکلی برتری دارد:

1. خاصیت اشتعال زائی ندارد و بعد از استفاده از آن ها میتوانید بدون هیچ ترس به گاز یا…نزدیک شوید. همچنین بعد از استفاده از آن ها دست دچار خشکی نمیشود این نکته قابل توجهی بالخصوص برای خانم های خانه دار که با مواد ضدعفونی کننده بیشتر سروکار دارند می باشد و خبر خوش اینکه حتی در صورت استفاده مکرر از این محلول ها هرگز نگران خشکی پوست یا اگزما نخواهند بود.

2. این محلول ها با تکنولوژی نانو به کار رفته شده در آن امروزه استفاده گسترده ای در بخش های مختلف دارد که از جمله آن میتوان به کاربرد این محصولات در استریل کردن وسایل پزشکی و جراحی اشاره کرد.

3. در کوتاه ترین زمان ممکن تاثیر چشمگیر خود را روی سطوح و پوست میگذارد.

4. هیچ ترکیب سمی در خود ندارد و همچنین حساسیت و آلرژی های تنفسی ایجاد نمیکند.

همچنین میتوان به کاربرد آسان و استفاده راحت از آن اشاره کرد.

همچنین از کاربرد ید در محلول های ضدعفونی کننده نمیتوان غافل شد. ید (Iodine) فعالیت ضد میکروبی وسیع الطیف علیه باکتری ها, ویروس ها و قارچ ها دارد و دارای اثر ضد عفونی کننده سریع و اساسی میباشد. ید به سرعت در میکروارگانیسم ها نفوذ می کند و روی نوکلئوتیدها (DNA), اسیدهای چرب و گروه های تیول اثر می گذارد.

در اینجا به خواص بی نظیر نانو در ضدعفونی کردن اشاره میکنیم (Disinfection properties of nanoparticles ):

بدون بوی تند و حساسیت زائی می باشد و تاثیر ماندگاری بسیار بالائی دارد و در طیف وسیعی از اجرام بیماریزا تاثیر میگذارد. ذرات نانو در تخریب دیواره سلول باکتریایی دخالت بسزایی دارد.این محلول چند بعدی روی ویروس ها هم تاثیر مثبت زیادی از خود نشان داده است. خواص ضدعفونی کننده این ذرات که با استفاده از نقره یا مس و طلا انجام میشود استفاده بسیار وسیعی در مراکز پزشکی درمانی و بیمارستان ها دارد. امروزه جراحان به منظور کاهش عفونت های بیماری زا از این ترکیبات برای استریل کردن دستگاه های پزشکی استفاده میکنند.

پس به طول کلی میتوان عنوان کرد که این محلول ها با دارا بودن آیتم های متنوع انتخاب بسیار مناسبی در دنیای امروز تلقی میشوند.

کدام یک از این نانو ذرات خاصیت ضد باکتریایی و ضد ویروسی دارد؟

نانو ذرات نقره به دلیل خاصیت بایوسیدی بسیار قوی در برابر میکروارگانسیم ها به عنوان معتبرترین ترکیبات ضد میکروبی در سراسر جهان شناخته شده است. طبق تحقیقات انجام شده اسپری آنتی باکتریال نانو نقره در نابودی بسیاری از ویروس ها مخصوصا ویروس شوم کرونا, آبله میمون, هپاتیت نوع B یکی از قوی ترین اثرات را دارد.

حتی در زمان های قدیم از قدرت اعجاب انگیز نقره سخن به میان آمده است. به طوریکه از سکه های نقره در کوزه های شیر استفاده میشد تا از آلودگی و فاسد شدن شیر جلوگیری شود. هنوز هم بسیاری از مردمان بومی استرالیا تکه ای از از نقره را در مخزن های آب قرار میدهند تا بدین ترتیب از وقوع فساد در این مخازن جلوگیری به عمل آورند.

امروزه بسیاری از داروهای تزریقی و خوراکی مبنی بر وجود ذرات نانو نقره است. پس نباید از خواص بی نظیر آن در محلول های ضدعفونی کننده غافل شد.

محلول ضدعفونی کننده نانو غیر الکلی ید دار

فروش محلول ضدعفونی کننده

فروش محلول ضدعفونی کننده امروزه با توجه به بازار تقاضای زیاد, این محصولات در بسته بندی و انواع متفاوتی به فروش میرسد. بر اساس کاربرد مصرف آن(بخش خانگی, بیمارستانی و یا هتل ها و….) در اندازه های متنوع و فرمولاسیون گسترده بعد از آزمایشات بسیار و با نهایت دقت و نکته سنجی توزیع و روانه بازار میشود تا در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد. از انواع آن میتوان به اسپری های ضدعفونی کننده, ژل ضدعفونی کننده, محلول های ضدعفونی کننده, پن های ضدعفونی کننده و ضد قارچی و فوم ضد عفونی کننده و ضد آکنه صورت و بدن اشاره کرد. این محصولات به خوبی کف میکنند و هیچ حساسیت و قرمزی و خشکی بر روی پوست ایجاد نمیکنند.

در نوع محلول ضد عفونی کننده انواع مختلفی را شاهد هستیم. برخی برای سطوح و اجسام و برخی دیگر برای پوست صورت و بدن کاربرد دارد.

فروشگاه های اینترنتی و برند های معتبر بسیاری وجود دارند که محصولات آن ها را در سوپر مارکت ها و فروشگاه های زنجیره ای به آسانی میتوان تهیه کرد. بسیاری از این محلول ها با تخفیفات مناسب به فروش میرسد.

از امتیازات دیگر این محصولات میتوان به رایحه خوش به کار رفته شده در آن ها اشاره کرد, به طوریکه بسیاری از آنان با رایحه لیمو, سیب, توت فرنگی و …. به فروش میرسد که عطر خوش این میوه های خوشمزه را برای ما تداعی میکند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.